İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksleri Eylül 2020 Sonuçları Açıklandı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:

İnşaat Malzemeleri Sanayi Eylül Ayı Endeksi Değerlendirmesi

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi eylül ayında da artışını sürdürmüştür. Böylece Bileşik Endeks’te toparlanma sonbaharda da devam etmektedir. Özellikle faaliyetlerde görülen hızlı büyüme Bileşik Endeks’i sürüklemektedir. Yurtdışı pazarlar da artan Covid-19 salgınına rağmen genişleme eğilimi içinde bulunmaktadırlar.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi eylül ayında 1,11 puan daha artmıştır. Bileşik Endeks üst üste dört ay artış içinde olmuştur.

Bileşik Endeks eylül ayında 74,34 puana yükselmiştir. Eylül ayındaki bu yükseliş ile Covid-19 öncesi mart endeks seviyesi üzerinde kalınmıştır.

Eylül ayında faaliyetlerde yine önemli bir artış yaşanmıştır. Faaliyetlerde iç ve dış satışlar, ihracat ve cirolarda hızlı artışlar gerçekleşmiştir.

Güven Endeksi eylül ayında da sınırlı ve temkinli bir artış göstermiştir.

Beklentilerde de temkinli bir artış gerçekleşmiştir. Yurtiçi beklentileri daha kırılgan iken yurtdışı pazarlara ilişkin beklentiler daha kuvvetlidir.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi yaz ayları boyunca önemli bir toparlanma göstermiştir. Özellikle faaliyetler Covid-19 öncesi dönemin de oldukça üzerine çıkmıştır. Bu hızlı toparlanmaya karşın güven ve beklentilerde iyileşme daha yavaş ve temkinli gerçekleşmektedir. Bu da toparlanmanın halen kırılgan olduğunu göstermektedir.

Detaylar için bu linke tıklayabilirsiniz.