KDV İndiriminde Kapsam Genişletilmesi Yönünde Sektörel Talepler

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:

14 Aralık 2020 / İstanbul 30 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Katma Değer Vergisi oranlarının yüzde 8’e indirilmesi” kararı ile belirlenen sektör ve işkollarında tanımlı mal ve hizmetlerde uygulanan KDV oranları yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere %18 oranından %8’e düşürüldü. KDV indiriminden faydalanan işkolları arasında işyeri kiralama hizmeti, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler yer alırken kapsamdışı kalan sektör ve işkolları konuyla ilgili taleplerini yetkililer nezdinde bir kez daha dile getiriyor.

Ülkemizi ve sektörlerimizi derinden etkileyen pandemi sürecinin olumsuz etkileri hala devam ediyor. İş yapış şekillerimizin büyük ölçüde değiştiği, pek çok sektörün operasyonlarını küçülttüğü, ertelediği hatta sonlandırdığı, ekonomik dar boğazın işletmeler üzerindeki ağırlığının en çok hissedildiği bu dönemde 35 sektörel derneği ve 7.000 iş insanı ve firmayı temsil eden Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) olarak KDV indiriminde kapsam dışı kalan sektörlerimizin yaşadıkları dezavantajları ve taleplerini dile getiriyoruz.

Bu bağlamda kurumsal iletişim, kurumsal sorumluluk, itibar yönetimi, marka iletişimi, kriz iletişimi, iç iletişim, kamu ilişkileri, medya ilişkileri, konu yönetimi, gündem yönetimi, dijital ve sosyal medya yönetimi alanlarında  hizmet veren halkla ilişkiler ajansları, dijital ajanslar, etkinlik ve organizasyon ajansları vb. kurumların da KDV indirimi kapsamında yer almaları talebimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

SEDEFED Hakkında:

2004’ten bu yana 35 sektörel dernek ile 7 bin iş insanı ve firmayı buluşturan ve TÜRKONFED ailesinin bir parçası olan Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED), Türkiye’nin en güçlü sektörlerini temsil etmekte, ülkemizin rekabet gücünün artırılmasına ve ekonomi politikalarının yapım süreçlerine içerik ve savunuculuk ölçüsünde yaptığı faaliyetlerle katkı sağlamakta, iş dünyasının sivil toplum örgütlerine katma değer yaratmaktadır. SEDEFED gücünü ve etkinliğini, sektörel derneklerin gönüllü, şeffaf ve bağımsız kimliğinden almaktadır.