TCMB Enflasyon Raporu Hakkında

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:

UZMAN GÖRÜŞÜ YAZI DİZİSİ – ŞEVİN EKİNCİ (TÜRKONFED EKONOMİ UZMANI)*

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) her sene dört defa açıkladığı, genel değerlendirmelere ve orta vadeli öngörülerine yer verdiği Enflasyon Raporu’nun bu yıl için ilkini bugün açıkladı. Enflasyon Raporu’nun açıklanmasıyla beraber TCMB Ankara’da bir basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TCMB 2020 yılı için enflasyonda beklentisini son enflasyon raporunda olduğu gibi yüzde 8.2 olarak sabit tutmuştur. Bu beklentisinin arkasındaki varsayımlarında petrol fiyatlarında 57.7 dolardan 60 dolara yükseliş, ithalat fiyatlarında sınırlı yükseliş ve gıda fiyatı enflasyonunda yüzde 11 olan beklentisini değiştirmeyerek döviz kuru görünümünde ek bir bozulma olmayacağı yönündeki görüşü etki etmiştir. Bununla birlikte mobilya, alkollü içecekler ve tütün gibi bazı ürünlerde yapılan vergi ayarlamalarının yıl sonu enflasyonunda 0.2 puan aşağı yönlü etki yapacağını varsaymaktadır.

  Enflasyon beklentisi (%) Enflasyon beklenti bandı (%)
2020 yılı sonu 8,2 6,2 – 10,2
2021 yılı sonu 5,4 3,0 – 7,8

Önümüzdeki dönemde özellikle Mayıs ayından sonraki gelişmelerin TCMB’nin enflasyon beklentisinde yukarı yönlü revizyona sebep olacağı görüşü içindeyiz. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşecek olan yıllık enflasyon verisi, yılın tamamında TCMB’nin tahminine ulaşıp ulaşamayacağı konusunda rol oynuyor olacaktır.


Yılın ikinci yarısından sonra gelişmiş ülke merkez bankalarının, özellikle ABD Merkez Bankası’nın, söylem değiştirme ihtimalini yüksek görmekle beraber; bunun kurda yaratacağı etkinin yıllık enflasyon seviyesindeki gerçekleşmeyi yükseltmesini bekliyoruz. Yine de, yılın son çeyreğinde oluşan olumlu baz etkisi 2020 yılında enflasyon beklentimizi tek hanede, yüzde 9.3 seviyesinde tutmamıza neden oluyor. Bizim yüzde 9.3 olan enflasyon beklentimiz TCMB’nin enflasyonda yüzde 6.2-10.2 olan bant beklentisinin içinde kalıyor, böyle bir durumda TCMB hükümete mektup yazmak zorunda kalmayacaktır. Bununla birlikte global likidite koşullarının ve TCMB’nin genişleyici yönde para politikasında ısrarlı duruşunun 2021 yılında yüzde 5.4 olan enflasyon beklentisiyle uyumlu olmadığını düşünüyoruz.


TCMB’nin kredibilitesini koruması açısından, enflasyon raporlarındaki beklentilerin karşılanmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. TCMB Başkanı Uysal’a yöneltilen sorulardan biri de döviz kurunun gerçekte ne kadar dalgalı veya kontrol altında olduğuna yönelik idi. TCMB dış faktörlerin bu sene için döviz kurunu olumlu yönde etkileyeceğini düşünse de, kurda istikrarı korumak yönünde gerekli bulduğu zaman adım atacağını belirtmesi, üzerinde dikkatle durulan bir yorum oldu. Dalgalı kur rejiminde yapılan bu açıklamaların soru işaretleri yaratacağına inansak da global para politikası gelişmelerinde bu konuda TCMB’nin kredibilitesini sarsacak risk bulunmamasının bu sene için olumlu olduğunu düşünüyoruz.

Bu son beklenti raporunda TCMB’nin sıkı para politikası duruşu söyleyişinin daha çok temkinli parasal duruş söylemiyle yer değiştirdiğine vakıf olmakla beraber, TCMB’nin veri odaklı hareket edeceğiz söyleminin tedirginliği azaltıcı etki yapması gerektiğini düşünüyoruz.

*Uzman Görüşü yazı dizisi konusunda uzman kişilerin gündeme ilişkin bilgilendirme ve yorumlarını içerebilir. Bu yazı dizisi SEDEFED görüşlerini temsil etmeyebilir.