Ocak Ayı Enflasyon Beklentilerin Üzerinde Açıklandı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:

UZMAN GÖRÜŞÜ YAZI DİZİSİ – ŞEVİN EKİNCİ (TÜRKONFED EKONOMİ UZMANI)*

Ocak ayında tüketici fiyat artışının yüzde 1.4 olarak açıklanmasıyla, yıllık enflasyon oranı yüzde 12.2’ye yükseldi. Bu görünüm bizim sene sonunda yüzde 10’un altında olan enflasyon beklentimizi riske sokuyor.

Gıda fiyatlarında tekrar yükseliş trendine dikkat edilmesi gerekiyor. Aralık ayında aylık yüzde 2.9 artan gıda ve alkolsüz içecekler kalemi Ocak ayında yüzde 5’e yakın artış gösterdi (grafik 1). Gıda fiyatlarında geçen sene Eylül ayında başlayan artışların Nisan ayına kadar devam etmesini bekliyoruz.

Grafik 1:

Kaynak: TÜİK

Giyim kaleminde görülen sezonsal fiyat düşüşüne rağmen (-6.7%), sağlık fiyatlarında yüzde 4’e yakın, gıda ve çeşitli mal fiyatlarındaki yüzde 5’e yakın gerçekleşen artışlar toplam TÜFE artış oranını Ocak ayı için aylık bazda 2017’den beri görülen en yüksek seviyeye taşıdı.

Çekirdek göstergelerde; sezonsallıktan arındırılan -A grubunda- Tüfe artış oranı yıllık bazda yüzde 12.8’den yüzde 13.7’ye yükseldi. İşlenmiş gıda, enerji, alkollü içecekler ve tütün mamülleri dışı –B grubunda- Tüfe endeksi yüzde 10.9 seviyesine yükseldi.

Genel olarak açıklanan rakamlar enflasyon görünümünde bozulmaya işaret ediyor ve bizi yılın ilk üç ayı için yüzde 12’nin üzerinde bir enflasyon beklentisine yönlendiriyor. Böyle bir görünüm içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın üç ay boyunca herhangi bir faiz indirimine gitmesini beklemiyoruz.

*Uzman Görüşü yazı dizisi konusunda uzman kişilerin gündeme ilişkin bilgilendirme ve yorumlarını içerebilir. Bu yazı dizisi SEDEFED görüşlerini temsil etmeyebilir.