İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Kasım 2020 Sonuçları Açıklandı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:

İnşaat Malzemeleri Sanayi Kasım Ayı Endeksi Değerlendirmesi

  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi beş aylık hızlı toparlanma ve artışın ardından kasım ayında yeniden gerilemiştir. Bileşik Endeksi son beş aydır yukarı taşıyan faaliyetlerdeki büyüme kasım ayında önemli bir yavaşlama yaşamıştır. Güven ve Beklenti Endeksleri ise ekim ayından sonra kasım ayında da sınırlı ölçüde gerilemiştir. 
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi kasım ayında 0,23 puan azalarak 74,28 puana inmiştir.
  • Kasım ayında faaliyetlerde hissedilir yavaşlama olmuştur. Faaliyetlerde iç ve dış satışlar ile üretim ve cirolarda artışlar önemli ölçüde yavaşlamıştır. Yurtdışı satış fiyatları ise yine yüksek bir artış göstermiştir.         
  • Güven Endeksi kasım ayında sınırlı ölçüde düşmüştür. Covid-19 salgını ikinci dalga endişeleri güveni olumsuz etkilemiştir.            
  • Beklenti Endeksi de kasım ayında sınırlı bir düşüş göstermiştir. Alınan yurtiçi ve yurtdışı siparişleri birlikte düşmüştür. Buna bağlı olarak beklentiler de zayıflamıştır.            
  • Bileşik Endeks beş ay süren toparlanma sonrası sınırlı da olsa düşüş yaşamıştır. Yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki kısıtlamalar olumsuz etkisini hemen göstermiştir. Covid-19 ikinci dalgası nedeniyle önümüzdeki üç-dört ayın oldukça zorlu geçeceği beklenmektedir.

Endeksi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Endeks basın notunu buradan görüntüleyebilirsiniz.