İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Aralık 2020 Sonuçları Açıklandı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:

İnşaat Malzemeleri Sanayi Aralık Ayı Endeksi Değerlendirmesi

  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi yılı artış ile kapatmıştır. Kasım ayındaki gerileme ardından Bileşik Endeks aralık ayında yeniden artmıştır. Bileşik Endeks’in sürükleyicisi faaliyetlerde, aralık ayında sınırlı bir gerileme yaşanmıştır. Buna karşın Güven ve Beklenti Endeksleri ise iki ayın ardından yeniden yükselmiştir.  
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi aralık ayında 0,27 puan artmıştır. Bileşik  Endeks böylece 2020 yılı aralık ayını da bir önceki yılın aralık ayına göre 0,23 puan yukarıda ve 74,55 puanda kapatmıştır.
  • Aralık ayında faaliyetler mevsimsellik ve alınan  kapatma kararları ile gerilemiştir. Faaliyetlerde iç ve dış satışlar ile üretim ve cirolar düşüş göstermiştir. Yurtdışı satış fiyatları ise artışını sürdürmüştür.         
  • Güven Endeksi aralık ayında sınırlı ölçüde yükselmiş ve yılı artış ile kapatmıştır. Ekonomide alınan önemler güveni olumlu etkilemiştir.            
  • Beklenti Endeksi de aralık ayında sınırlı bir artış göstermiştir. Alınan yurtiçi siparişleri düşerken, yurtdışı siparişleri artışını sürdürmüştür. Üretim beklentileri de yükselmiştir.            
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi 2020 yılı ilk yarısında Covid-19 salgını ile önemli ölçüde gerilemiş, yılın ikinci yarısında ise kuvvetli bir toparlanma göstermiştir. Yılsonunu geçen yılsonuna göre sınırlı da olsa yukarıda kapatmıştır. 2021 yılına da göreceli olarak artan güven ve beklentiler ile girmiştir.

Endeksi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Endeks basın bültenini buradan görüntüleyebilirsiniz.