İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Ocak 2021 Sonuçları Açıklandı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi yeni yıla artış ile başlamıştır. Bileşik Endeks böylece yükselişini ikinci aya taşımıştır. Bileşik Endeks’in sürükleyicisi faaliyetlerde Ocak ayında sınırlı bir gerileme yaşanmıştır. Güven ve beklenti endeksleri ise yeni yıla yükseliş ile girmiştir.
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Ocak ayında 0,43 puan artmıştır. Bileşik Endeks böylece 2020 yılı Ocak ayının da üzerine çıkmıştır.
  • Ocak ayında faaliyetler mevsimsellik ve alınan kapatma kararları ile sınırlı ölçüde gerilemiştir. Faaliyetlerde iç ve dış satışlar, üretim ve cirolar düşüş göstermiştir. Yurtdışı satış fiyatları ise artışını sürdürmüştür.
  • Güven Endeksi Ocak ayında sınırlı ölçüde yükselmiş ve yıla artış ile girmiştir. Ekonomide alınan önemler güveni olumlu etkilemektedir.
  • Beklenti Endeksi de yeni yıla artış ile başlamıştır. Alınan yurtiçi ve yurtdışı siparişlerindeki artışlar sürmüştür. Üretim beklentileri de sıçrama göstermiştir.
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi yeni yıla sınırlı artış ile başlamıştır. Mevsimsellik ile geleneksel olarak Ocak aylarında gerileme gösteren Bileşik Endeks’in 2021 yılı Ocak ayında artış göstermiş olması önemlidir. İyileşme yaşanan güven ve beklentiler Bileşik Endeks’i desteklemektedir. Önümüzdeki aylarda faaliyetlerdeki normalleşme ile Bileşik Endeks ivme kazanabilecektir.

Endeksi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Endeks basın bültenini buradan görüntüleyebilirsiniz.