İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Şubat 2021 Sonuçları Açıklandı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Şubat ayında artışını sürdürmüştür. Bileşik Endeks böylece yükselişini üçüncü aya taşımıştır. Bileşik Endeks’in sürükleyicisi faaliyetler Şubat ayında erken toparlanma işaretleri vermiştir. Güven ve Beklenti Endeksleri ise şubat ayında daha kalıcı toparlanmalar göstermiştir.  
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Şubat ayında 1,2 puan artmıştır. Bileşik Endeks böylece 2020 yılı Şubat ayının da üzerinde gerçekleşmiştir. 
  • Şubat ayında faaliyetler, mevsimsellik ve alınan kapatma kararlarına rağmen hissedilir bir artış  göstermiştir. Aşılama iyimserliği ile iç ve dış pazarlarda talep erken hareketlenmiştir. İç ve dış satışlar ile üretim ve cirolar artış göstermiştir.          
  • Güven Endeksi Şubat ayında yükselişini sürdürmüştür. Aşılamadaki olumlu gelişmeler güveni desteklemektedir.             
  • Beklenti Endeksi son dönemlerin en yüksek artışını göstermiştir. Alınan yurt içi ve yurt dışı siparişlerindeki  artışlar sürmüştür. Üretim beklentileri de sıçrama göstermiştir.             
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Şubat ayında genele yayılan toparlanma işaretleri vermektedir. Mevsimsellik ile geleneksel olarak Şubat aylarında gerileme gösteren Bileşik Endeks’in 2021 yılı Şubat ayında artış göstermesi önemlidir. Faaliyetlerde erken toparlanma başlarken güven ve beklentiler de Bileşik Endeks’i desteklemektedir.       

Endeksi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Endeks basın bültenini buradan görüntüleyebilirsiniz.