İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Mart 2021 Sonuçları Açıklandı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Mart ayında artışını sürdürmüştür. Bileşik Endeks böylece yükselişini dördüncü aya taşımıştır. Bileşik Endeks’in sürükleyicisi faaliyetler Mart ayında sıçrama göstermiştir. Mart ayında güven gerilerken, beklentilerdeki iyileşme de yavaşlamıştır.    
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Mart ayında 0,83 puan artmıştır. Bileşik  Endeks böylece 77,01 puana çıkarak 2019 yılı Ocak ayı seviyesine çok yaklaşmıştır.   
  • Mart ayında faaliyetler mevsimsellik ve alınan  kapatma kararlarına rağmen hissedilir bir artış  göstermiştir. İç ve dış pazarlarda talepte  hareketlenme devam etmiştir. İç ve dış satışlar ile üretim ve cirolarda ciddi artışlar gerçekleşmiştir.          
  • Güven Endeksi Mart ayında yükselişine ara vermiştir. Salgının üçüncü dalgası ve ekonomik kırılganlıklar güveni olumsuz etkilemiştir.             
  • Beklenti Endeksi artışına yavaşlayarak devam etmiştir. Ekonomi ve sektörlere ilişkin beklentiler gerilerken faaliyetlere ilişkin beklentilerde iyileşme sürmüştür. Üretim beklentisinde sıçrama yaşanmıştır.               
  • İşlerin açıldığı hareketli bir sezon olan ilkbahar aylarına girilirken Bileşik Endeks’teki gelişmeleri salgının seyri, kısıtlamaların şiddeti ve takvimi ile ramazan ayının geleneksel etkileri belirleyecektir.

Endeksi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Endeks basın bültenini buradan görüntüleyebilirsiniz.