İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Mayıs 2021 Sonuçları Açıklandı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Mayıs ayında değişmemiştir. Bileşik Endeks 77,31 puanda kalmıştır. Bileşik Endeks 2019 yılı Ocak ayı seviyesine çok yakındır.     
  • Bileşik Endeks Mayıs ayındaki kapatmalardan iki yönlü etkilenmiştir. Faaliyet tarafında gerileme yaşanmıştır. Buna karşın kapatma önlemlerinin olumlu sonuç vermesi ve kademeli açılma takviminin açıklanması sonucu güven ve beklentilerde iyileşmeler yaşanmıştır. Faaliyetlerdeki gerileme ile güven ve beklentilerdeki artış Mayıs ayında Bileşik Endeks’i dengelemiştir.     
  • Mayıs ayında faaliyetler kapatma önlemleri nedeniyle 5 ay sonra daralmıştır. Kapatma önlemlerinden özellikle iç pazar satışları ve üretim olumsuz etkilenmiş ve gerilemiştir. İhracat ise artışa devam etmiştir. Yurt dışı satış fiyatları da yükselmektedir.           
  • Güven Endeksi Mayıs ayında sınırlı ölçüde artmıştır. Kapatma önlemlerinin olumlu sonuçlar vermesi güveni olumlu etkilemiştir.                
  • Beklenti Endeksi de artışına devam etmiştir. Alınan yurt içi ve yurt dışı siparişlerdeki artışlar ve aşılamanın hızlanması beklentileri olumlu etkilemiştir.                 
  • Aşılamanın hızlanması, kademli açılmanın sürmesi ve yüksek mevsim olan yaz aylarına girilmesi ile birlikte önümüzdeki aylarda faaliyetlerin yeniden toparlanması ve Bileşik Endeks’in de yeniden artışa geçmesi beklenmektedir.

Endeksi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Endeks basın bültenini buradan görüntüleyebilirsiniz.