İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Haziran 2021 Sonuçları Açıklandı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Haziran ayında hızlı bir artış göstermiştir. Bileşik Endeks Haziran ayındaki açılmalardan iki yönlü olumlu etkilenmiştir. Faaliyetler tarafında sıçrama yaşanmıştır. Kademeli açılma takvimine geçilmesi de güven ve beklentilerde iyileşmeler sağlamıştır. Faaliyet, güven ve beklentiler birlikte artış göstermiştir.      
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre 1,73 puan artmıştır. Bileşik Endeks 79,04 puana yükselmiştir. Bileşik Endeks’te kademeli artış sürmektedir.
  • Haziran ayında faaliyetler, açılmalar ile sıçrama göstermiştir. Özellikle üretimde yüksek bir artış gerçekleşmiştir. Haziran ayında Üretim Endeksi 2013 yılı ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştır.           
  • Güven Endeksi Haziran ayında sınırlı ölçüde artmıştır. Açılmalar ve faaliyetlerdeki sıçrama güveni olumlu etkilemiştir. Ancak Güven Endeksi halen kırılgandır.                
  • Beklenti Endeksi yeni yıldaki kesintisiz artışına devam etmiştir. Faaliyetlerdeki sıçrama ile alınan yurt içi ve yurt dışı siparişlerdeki artışlar beklentileri olumlu etkilemiştir.                
  • Kademeli açılmanın sürmesi ve işlerde yüksek mevsime girilmiş olması ile yaz aylarında Bileşik Endeks’in artışını sürdürmesi beklenmektedir. Ancak salgında yeni bir dalga artışı durdurabilecektir.

Endeksi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Endeks basın bültenini buradan görüntüleyebilirsiniz.