İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Aralık 2021 Sonuçları Açıklandı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Aralık ayında gerilemiştir. Yeni ekonomi politikalarının yarattığı belirsizlik faaliyetlerde düşüşe yol açmıştır. Güven ve beklentilerde de düşüş yaşanmıştır. Bileşik Endeks bu gelişmelere bağlı olarak aralık ayında gerilemiştir. 2021 genelinde toparlanma gösteren Bileşik Endeks mevsimselliğin de etkisiyle  yılı gerileme ile kapatmıştır.            
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Aralık ayında 1,45 puan düşmüştür. Bileşik  Endeks 76,93 puana inmiştir. Bileşik Endeks 2020 yılı Aralık ayına göre sadece 2,38 puan artış göstermiştir. Pandemi sonrası toparlanma yılın son aylarında kesintiye uğramıştır. 
  • Aralık ayında faaliyetlerde önemli ölçüde gerileme yaşanmıştır. Özellikle iç satışlar, üretim ve ihracat, maliyet ve fiyat belirsizlikleri nedeniyle gerilemiş, piyasalar çalışamamıştır.
  • Güven Endeksi Aralık ayında gerilemiştir. Toparlanma sürecinde kırılgan kalan Güven Endeksi yeni belirsizlikler ile düşüş göstermiştir.                   
  • Beklenti Endeksi Aralık ayında gerilemiştir. Yıl genelinde kademeli artış gösteren beklentiler yılın son aylarında gerileme sürecine girmiştir. Yurt içi ve yurt dışı siparişlerde yaşanan gerileme beklentileri olumsuz etkilemiştir.                    

Endeksi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Endeks basın bültenini buradan görüntüleyebilirsiniz.