İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Mart 2022 Sonuçları Açıklandı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Mart ayında 0,72 puan artmıştır. Bileşik  Endeks 74,96 puana yükselmiştir. Bileşik Endeks’te önceki beş ay içinde yaşanan gerileme yerini artışa bırakmıştır. Mevsimsellik ve öne çekilen talepler endeksi olumlu etkilerken, yüksek maliyetler ile Rusya-Ukrayna savaşı olumsuz etkilemiştir. Savaşın uzayacağına ilişkin öngörüler yeni riskler ve belirsizlikler yaratmaktadır. 
  • Mart ayında faaliyetler önemli ölçüde hareketlenmiştir. Mevsimsellik ve öne çekilen taleple birlikte iç satışlar ve üretim artmıştır. İhracatta da savaşa rağmen artış sürmüştür. Cirolarda enflasyonun da katkı sağladığı bir genişleme yaşanmıştır. 
  • Güven Endeksi Mart ayında sınırlı ölçüde gerilemiştir. Güven Endeksi kırılgan kalmaya devam etmektedir. Yeni belirsizlikler ve riskler de güveni sınırlamıştır.                     
  • Beklenti Endeksi Mart ayında değişmemiştir. Ekonominin geneline ilişkin beklentiler zayıf kalmaya devam etmektedir. Faaliyetlerdeki hareketlenme beklentileri henüz desteklememiştir.
  • Mevsimsellik ile yüksek sezona girilirken faaliyetlerde göreceli hareketlenmenin sürmesi beklenmektedir. Faaliyetler Bileşik Endeks’i destekleyecektir. Güven ve beklentiler ise zayıf kalmaya devam edecektir.

Endeksi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Endeks basın bültenini buradan görüntüleyebilirsiniz.